Powrót do: Artykuły BHP

Jak działają systemy odcięć ogniowych


Rozprzestrzeniający się pożar stanowi ogromne zagrożenie. Podobnie jak towarzyszący mu dym. Mowa tu nie tylko o stratach materialnych, ale również o zdrowi i życiu ludzi, którzy znajdą się w strefie objętej pożarem. Systemy odcięć ogniowych mogą znacznie ograniczyć straty spowodowane pożarem oraz ochronić część mienia przed zniszczeniem oraz uratować ludzkie życie.

Czym jest system odcięć ogniowych?

Chociaż, niestety często pomijane podczas projektowania budynku, odcięcia pożarowe są niezwykle istotnym elementem systemu przeciwpożarowego, praktycznie niezbędnym do jego prawidłowego funkcjonowania.

Odcięcia ogniowe mogą bowiem zatrzymać pożar i dym, uniemożliwiając ich rozprzestrzenienie się pod całym budynku. Tworząc projekt budynku, dzieli się go na strefy pożarowe, oddzielone przegrodami o odpowiedniej odporności ogniowej.

Strefy oddzielone są drzwiami, wyposażonymi w samozamykacze, służące jako odcięcia pożarowe. Niestety ludzie często blokują skrzydła, uniemożliwiając ich zamykanie, co powoduje, że system nie działa prawidłowo.

Aby temu zapobiegać stosuje się systemy odcięć ogniowych. Drzwi oddzielające od siebie poszczególne strefy są przytrzymywane chwytakiem elektromagnetycznym w pozycji otwartej i dopiero w razie wykrycia pożaru systemy odcięć ogniowych zwalniają je, umożliwiając zamknięcie i odcięcie pomieszczenia objętego pożarem.

Dlaczego odcięcia ogniowe są konieczne?

Najważniejszym elementem w jaki wyposażone są odcięcia pożarowe jest odpowiednio dobrany trzymacz elektromagnetyczny. Jego zadaniem jest pewne i mocne trzymanie otwartych drzwi i odpowiednio szybka reakcja na sygnał zwalniający.  Warto aby tego typu urządzenia wyposażone były w system podtrzymujący napięcie w razie zaniku prądu, tak aby nawet w najbardziej krytycznej sytuacji urządzenie mogło zadziałać prawidłowo.

Dobrze dobrane i przemyślnie rozplanowane odcięcia ogniowe umożliwiają zachowanie drożności w budynkach, a równocześnie zapobiegają rozprzestrzenianiu się nie tylko ognia, ale i dymu. Systemy odcięć ogniowych są komfortowe w użytkowaniu a jednocześnie podnoszą bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.