Powrót do: Świat biznesu

Czym są kotły na słomę


Biopaliwa wytwarzane są nie tylko z olejów roślinnych. Mogą stać się nimi także odpowiednio przetworzone odpady rolnicze oraz pozostałości po obróbce drewna. Proces przetwórstwa polega najczęściej na sprasowaniu surowca do postaci pelletu - granulatu o doskonałych właściwościach. Opał ten posiada wysoką kaloryczność, a jego zużywanie nie wiąże się z dużą produkcją pyłów. Istnieje też kategoria odpadów rolniczych, które nie muszą być przetworzone do postaci pelletu, by móc z powodzeniem pełnić rolę paliwa grzewczego. 

Resztki roślinne jako forma opału

Chodzi tu przede wszystkim o pozostałości po zbiorach zbóż i innych roślin. Ich łodygi wykorzystywane są zazwyczaj tylko w niewielkim stopniu, stanowiąc głównie materiał do wyścielania podłóg w obornikach i stajniach, rzadziej jako rodzaj nawozu. 

Spalenie tego tworzywa wymaga specjalnych warunków. Stwarzają je choćby kotły na słomę.

Kotły na słomę - dlaczego są wyjątkowe

Piece do spalania słomy wyróżniają się zestawem unikalnych cech. Posiadają duże rozmiary - są w stanie przyjąć mierzące nawet 180 cm średnicy bale opału. Umieszczenie tak dużego obiektu w komorze spalania musi się więc odbywać z pomocą maszyny.

Najczęściej jest to ciągnik rolniczy, który posiada mechanizm transportowy również z przodu. Bale z racji swojej masy i wielkości palą się bardzo długo, a ich kaloryczność jest stosunkowo wysoka i z powodzeniem wystarcza do ogrzania dużego budynku.

Kotły na biomasę - nie tylko słoma

Urządzenia te zazwyczaj są uniwersalne i pozwalają na efektywne wykorzystanie innych form opału, takich jak wymieniony wcześniej pellet. Pozostałości po zbiorach pszenicy i innych zbóż to nie jedyny materiał, z którego zbudowane są bale. Funkcję biopaliwa może też pełnić wysuszona trawa

Kotły do spalania siana niczym się przy tym nie różnią, a opał ten może być stosowany zamiennie. Inwestycja w taki piec jest więc niezwykle opłacalna - umożliwia spalanie darmowego opału, który w przeciwnym razie prawdopodobnie rozkładałby się na polu. Dzięki niemu ponadto można otrzymać ciepło bez nadmiernej produkcji zanieczyszczeń składających się później na smog oraz bez emisji dwutlenku węgla.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://heyk.pl/kotly-na-slome/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.