Powrót do: Świat biznesu

Niezbędna elektronika na jacht


W XXI wieku mało kto pływa już z wykorzystaniem tylko urządzeń analogowych. Oczywiście nie można z nich całkowicie zrezygnować, ale dostępnych jest coraz więcej alternatyw. Współczesna elektronika jachtowa zdecydowanie upraszcza żeglowanie.

Obowiązkowe urządzenia elektroniczne na jacht

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jednostki przekraczające 15 metrów długości powinny mieć obowiązkowo następujące urządzenia elektroniczne na jachty: system identyfikacji AIS, a także urządzenie do odbioru informacji o pogodzie i bezpieczeństwie.

Dodatkowo jachty pływające w żegludze osłoniętej muszą mieć co najmniej radiotelefon VHF. Elektronika jachtowa obowiązkowa dla żeglugi przybrzeżnej to radiotelefon VHF, GPS oraz radar. Dla żeglugi pełnomorskiej dodatkowo niezbędna jest radiopława awaryjna oraz telefon VHF wyposażony w DSC.

Urządzenia elektroniczne na jachty oceaniczne to poza wymienionymi wcześniej także ratowniczy transponder radarowy czy terminal satelitarny. Lista w tym przypadku jest dość mocno rozbudowana.

Urządzenia radiokomunikacyjne na jachcie

Elektronika jachtowa służąca do telekomunikacji to m.in. radiotelefony VHF, telefon stacjonarny, system ASI, radiopława EPIRB oraz radiopława PLB.  Urządzenia elektroniczne na jachty dobiera się w zależności od tego jaki zasięg ma jacht i gdzie będzie pływał.

Radiotelefon VHF jest podstawowym narzędziem służącym do łączności. Jeśli chodzi o system AIS to służy on do lokalizowania innych jednostek, uwzględniając ich kurs oraz prędkość. Elektronika jachtowa w postaci radiopławy jest używana w sytuacji zagrożenia. EPIRB wysyła sygnał radiowy z aktualną pozycją a PLB wykorzystywana jest do lokalizowania konkretnej osoby.

Inne urządzenia elektroniczne na jachcie

Elektronika na jachty to nie tylko sprzęt radiokomunikacyjny. Większość jachtów wyposażona jest również w radary czy różnego rodzaju echosondy oraz sonary. Popularna elektronika jacht to także autopiloty oraz systemy nawigacji GPS. Szczegółowe informacje pogodowe dostarczają natomiast stacje pogodowe.

Więcej sprzętu elektronicznego na jacht znajdziesz w sklepie: https://kompasyachting.pl/?product_cat=electronics
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.