Powrót do: Artykuły BHP

Co to jest styropian i styrodur?


Kiedy podejmujemy decyzję o ociepleniu naszego domu, pierwszy materiał budowlany, jaki przychodzi nam na myśl, to styropian.  Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ jego popularność z upływem czasu wcale nie słabnie. 

Biały styropian zna każdy.  Styropian grafitowy oraz styrodur pojawiły się na rynku dużo później, ale wszystkie te materiały wytwarzane są z polistyrenu (jeden z półproduktów używany w procesie produkcji) i zawierają w sobie dużo powietrza, będącego bardzo dobrym izolatorem. 

Płyty styropianowe wykorzystywane są do termoizolacji miejsc mniej narażonych na bezustanne działanie wilgoci, a styrodur jak najbardziej nadaje się do izolacji obwodowej ścian i podłóg oraz ław fundamentowych budynku, czyli tam, gdzie materiał izolacyjny ma bezpośrednią styczność z gruntem. 

Jaka jest różnica pomiędzy styropianem białym i grafitowym?

styropian_i_styrodurWybierając materiał izolacyjny, najistotniejszym wyznacznikiem, jaki bierzemy pod uwagę, jest współczynnik przewodzenia ciepła.  Należy zapamiętać, że im jest on niższy, tym lepiej izolator chroni dom przed utratą ciepła. 

Oznacza to mniej więcej tyle, że materiał z najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła ma najlepsze właściwości termoizolacyjne, co w czasie sezonu grzewczego bezpośrednio przekłada się na znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Styropian grafitowy tym rożni się od białego, że zawiera w sobie takie minerały jak grafit, które wpływają korzystnie na poprawę jego właściwości:

  • jeżeli porównamy dwie płyty o tej samej grubości (białą i grafitową), to grafitowa będzie charakteryzowała się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, czyli będzie lepszym izolatorem,
  • żeby natomiast osiągnąć taki sam współczynnik przewodzenia ciepła (np. minimalny wymagany), to płyty możemy stosować wymiennie, ale w tym przypadku będą się one różniły grubością i grafitowa będzie cieńsza od białej.

Styropian wykorzystujemy tam, gdzie nie jest on za bardzo narażony na wpływ niekorzystnych czynników, takich jak woda gruntowa czy duże obciążenie:

  • fundamenty, ściany i podłogi piwniczne,
  • podłoga,
  • elewacja,
  • dach.

Gdzie stosuje się styrodur?

Styrodur jest stosowany tam, gdzie materiał budowlany musi być bardzo odporny na wodę i wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.  Jest on na tyle twardy, że radzi sobie w miejscach, gdzie elementy wykorzystywane do izolacji konstrukcji charakteryzują się dużą wytrzymałością:

  • ławy fundamentowe,
  • cokoły,
  • podłogi (izolacja obwodowa),
  • ściany (izolacja obwodowa),
  • dach stromy,
  • dach płaski (konwencjonalny),
  • dach odwrócony.

Izolacja cieplna-styropian i styrodur

Żeby zminimalizować rachunki za ogrzewanie, izolację warto wykonać z niemałą starannością.  Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na duże powierzchnie, ale także na okolice okien i drzwi oraz mostki termiczne, bo przez nie również ucieka bardzo dużo ciepła.

Właściwe ocieplenie to temat ważny i nie należy go bagatelizować, ponieważ dobra izolacja wypływa korzystnie na poprawę charakterystyki energetycznej naszego budynku.   




KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.